Özeleştiri Adına Birkaç Cümle Ve Çerkeslerde Orta Yaş Bunalımı

Özeleştiri Adına Birkaç Cümle Ve Çerkeslerde Orta Yaş Bunalımı
Önce ruh halimden bahsedersem, cümlelerimi sağlıklı kurup kurmadığım konusunda sizlere karşı samimi olabilirim.Yaşım 30.Çok şükür bir mesleğim var ve rızık endişemi kısmetler doğrultusunda telafi ediyorum.12 yaşımdan beri her ne kadar arada fasılalar olsa da, derneklerimize gidip geldim.Bu süreç içerisinde aldıklarım da oldu verdiklerim de.Size karlı çıkıp çıkmadığım konusunda fikir beyan edemeyecem, çünkü henüz buna, bende karar vermiş değilim.

Hem okul, hem iş hayatımda ailem, çevrem ve arkadaşlarım %90 ''biz''lerden oluştu. Yaşadığım bu güne kadar, Çerkezliğin sefasını da cefasını da hakkıyla yaşadım. Her ne kadar çocuk ve gençken farklı olsa da, Çerkezliğimin bu evresi gerçekten can sıkıcı bir hal arz etmeye başladı.

Sanki televizyon karşısında müptela olduğum bir dizi izliyordum ve araya bitmek tükenmek bilmeyen bir reklam arası girdi.Dizi ha başladı ha başlayacak diye, diğer kanallara geçmemek konusunda hala ısrar ediyorum .Benim gibi yakın dostlarıma soruyorum sen kanal değiştirdin mi sorusuna ''evet'' diyorlar.Bazıları reklamların çok sıkıcı geldiğini,kimisi reklamların çok kalitesiz olduğunu söylüyor.Ama bir kısım arkadaşlarım var ki onların cevabı daha etkileyici..'' ben dizi izlemekten vazgeçtim'' Onlara soruyorum ''ama nasıl olur? Siz önceden bu dizilerin oyuncusu, en azından figüranı değirmiydiniz, ne oldu da bıraktınız?

Neyse ben kendimi bilirim diyorum ve yine kendimle baş başa kalıyorum.Bendeniz de artık dizi seyircisi olmaktan öte bir şey yapmıyorum.Yapacak cesareti de kendimde bulamıyorum.Mensubu bulunduğum dernek yönetim toplantısına çağrıldığımda gidiyor,heyecanlı konuşmalara garnitür oluyor,o zaman dilimi içerisinde soğuk duş almışçasına kanımın hızlı aktığını hissediyor,ertesi gün kan dolaşımı dengeliyorum.Yani yine bir şey yapmıyorum.Haa arada sırada üzerimde ki tozu atmak adına bazı projeler çerçevesinde çalışıyor,bazen oraya buraya laf yetiştiriyor,cümleler kurmaya çalışıyorum ama işte yapacağım şey budur!diyemiyorum.

Eskisi gibi içimden gelen şeye sımsıkı sarılamıyorum. Arkasında duramıyorum. Biraz önce eskisi gibi dedim değilmi? Bu aralar nede çok söyler oldum. Hey gidi zamanıgo! Diye başlayan cümleleri kuracağımı hiç düşünmezdim ama bu cümleyi kullananlar tayfasına, yavaş yavaş dâhil oluyorum galiba.

Bunun adı değişim mi yoksa ödlekleşme temayülü mü? Daha adını net koymuş değilim.Bazen oluyor,yelkenlerimi açıyor,dışardan yönümü tayin edecek rüzgârı bekler oluyorum.Bunun ileriki hastalığı kafası kesilen tavuğun sağa sola koşuşturması olacak sanırım.

Yukarda değindim ''hey gidi zamanıgo!'' cümlesinin Türkçe karşılığı nereden geldik nereye gidiyoruz olsa gerek.Nereden geldiğimiz konusu açık ve net.Biliyoruz ama nereye gidiyoruz? sorusu hala muamma.Çoğumuzun yaptığı hastalığa düşmeyeceğim hedefimiz yok,projemiz yok falan filan diye de kafanızı ağrıtmayacağım ama hakikaten hedefimiz de yok projemizde yok..Ama bunu ağzına pelesenk eden saygıdeğer(!)büyüklerimiz, parmağa batan diken acısının dindirilmesi için kafamıza balyozla vurmamızı telkin ediyorlar.Politika ve pragmatizm adına ecdadımızın sürülmesine,ölmesine,soykırımı müsebbip devlet ve şahıslarla dost olmamızı öneriyorlar.Bazen önermiyorlar yaptıkları iş ve eylemlerle buna bizi mecbur kılıyorlar.Yağmur ıslatır,ateş yakar,soğuk üşütür.Bunları tartışmaya lüzum yok.Ama görüyorum ki bulunduğumuz platformlarda tam tersini söyleyenler var.Bunlar bilinçli söylemlerse bu insanlar ya ahmak,ya ajan,ya hain ya da hiç dayak yememişlerdir.

Neyse konu dağıtılmaya gelmez.

Hani bir zamanlar bazı dergiler veya gazeteler ekinde şimdi adını hatırlamadığım dikkatle bakıldığında içindeki cismi bulduğumuz şifreli kâğıt dağıtırlardı. Bende yaşadığımız topluma dikkatle baktığımda bize yön veren, sözleri etkin olan insanlara bakıyorum da, genelde yaş ortalaması 55-ve üstü civarında. Derneklerin yönetim kurullarında birkaç genci saymaz isek, Stoklarımızın büyük çoğunluğu bu yaş grubuna ait.

NEDEN BÖYLE?.

Bu sorunun cevabında hızlı hareket edenlere bence acele etmeyin derim ben. Bizim xhabzelerimiz büyüğe saygıyı, onların sözünün etkin olmasını öğretir. Belkide thamadelik biraz yaşlı olamayı, tecrübe edinmeyi gerektirir diyenleriniz olacaktır.

Hiç bir itirazım yok ama bu bizi, şu yanlışa sevkediyor; Derneğe katılım genelde 15-25 yaş grubu, yada yaşlılardan oluşuyor. Çünkü bu yaşlar Çerkezliğin en keyifli zamanlarını oluşturuyor.

Gençseniz zexes yaparsınız,gençseniz kaşen bulursunuz,gençseniz ekip ve tiyatro çalışmalarına katılırsınız.

Yaşlıysanız konuştuğunuzda dinlenirsiniz,yaşlıysanız saygı duyulursunuz,yaşlıysanız kendi yaş grubunuzla xhaselerde bulunur,sıcak sohbetlere girişirsiniz,yaşlıysanız birikiminizle emeklilik yaşar, para kazanmak dışında mesai yapma lüksünüz olur.Kalan ömürde adımı benden sonrakilere nasıl aktarabilirim sorusunu daha fazla sormaya başlarsınız..

Peki, bu iki grup dışındaki kişiler nerdeler? Nereye gittiler bilen varmı? Dönmek için yaşlılığı mı bekliyorlar?

Sağlam Stok’lar arzu ediyorsak,geçlerimize yanlışlarını gösterecek ,onların dilinden konuşacak kişiler arıyorsak,

Yaşlılarımıza da gözden kaçırdıkları hayat akışını doğru izah etmemiz gerektiğini düşünüyor ve onların dünyalarından farklı bir dünyada olabileceğini kendilerine hatırlatmak istiyorsak,o halde bu iki yaş grubuna köprü oluşturacak orta yaş grubunu aramıza katmalıyız.

Belki ilerde devam ederiz...

Kurmel ÇETİN

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !